Życie i praca polskiego pilota w Qatarze
wtorek, 08 grudnia 2015
Podział obowiązków

W ostatnich wpisach ale także poprzednich dotyczących latania linowego często pojawiają się pojęcia: pilot lecący i nielecący bądź  monitorujący. Po komentarzach widzę, że chyba nie wytłumaczyłem tego należycie.

Otóż w każdym samolocie z załogą wieloosobową (w sumie zostało nas dwóch w kokpicie) podział ról jest dwojaki - służbowy czyli Kapitan i Drugi pilot (CPT/FO) oraz proceduralny,  operacyjny. Zarówno kapitan jak i drugi pilot mogą być pilotem lecącym pilot flying, PF, który kolokwialnie mówiąc steruje samolotem od startu do lądowania. Podczas lotu drugi z pilotów pomaga pilotowi lecącemu i wykonuje czynności pilota monitorującego (PM - pilot monitoring, np.Boeing) bądź nielecącego (PNF - pilot Non-Flying, np. Airbus). Różnice są niewielkie. W momencie przygotowywania do lotu w obu przypadkach - pilot lecący przygotowuje komputer pokładowy FMC, zaś pilot nielecący robi walk-around. Przygotowanie kokpitu w Boeingu wykonuje się wg tzw. areas of responsibility czyli podziału obowiązków. Kiedy samolot stoi na ziemi kapitan to CM1 a FO - CM2. Stąd - pulpit górny i środkowy sprawdza CM2, drugi pilot. W Airbusie rzeczy te robi pilot nielecący. Uruchamianie silników w Boeingu i w ogóle wszelkie dyspozycje dotyczące np. checklist to domena CM1, kapitana i jeśli drugi pilot jest lecący swoje obowiązki z tym związane czyli sterowanie przejmuje PO uruchomieniu silników i wykonaniu checklisty. W Airbusie - pilot lecący uruchamia silniki, wydaje polecenia do wykonania checklist i steruje samolotem aż do wylądowania i podkołowania do skrętu na stoisko, bo samo dokowanie robi już kapitan. 

A co wolę? Jak każdy pilot - latać czyli być pilotem lecącym! Ale oczywiście dzielimy się obowiązkami sprawiedliwie, choć czasem podział obowiązków wynika z innych przyczyn operacyjnych. U nas np. podczas złej pogody, mgły pilotem lecącym jest kapitan, także podczas operacji na śliskich pasach.

18:44, piotr.smietana
Link Komentarze (8) »
Napisz do Nas!


Liczba wizytZobacz Księgę Gości

Odwiedziłeś Nas? Masz Uwagi? Będzie Nam miło jeśli dopiszesz się do Księgi Gości


Locations of visitors to this page
Pisz swój dziennik w Internecie
Blog należy do Syndykatu Blox.pl