Życie i praca polskiego pilota w Qatarze
niedziela, 18 maja 2014
Awans

Czasami spotykam się z pytaniami dotyczącymi awansowania w firmie jak moja.

Po pierwsze - tak, są promocje z First Oficera na Kapitana i to całkiem częste!

W poważnych firmach, także "zatokowych"  awans wygląda najczęściej następująco - karierę zaczyna się od drugiego pilota (SFO - second FO, potem FO) na najmniejszym typie, po jakimś czasie przesiada sie na wiekszy samolot czyli z A320 na 330. Po osiągnięciu WYMAGANEGO (przez pracodawcę) nalotu ORAZ osiągnięcia odpowiedniego poziomu wyszkolenia otwiera się możliwość awansu na lewy Kapitański fotel. Oczywiście by to osiągnąć - są szkolenia naziemne, symulatory, praktyka na liniach... W zależności od potrzeb - awans na lewy fotel - może być na A320 lub rzadziej - na wyższych typach. Po awansie kapitańskim na A320 awans na typ większy jest już tylko po lewym fotelu. Pewnie, że większość wolałaby większy typ, ale - w naszej firmie - jest to także różnica minimalnych godzin! Na dzisiaj jest to 1500h czyli około 2-2.5 roku latania, tak więc odpowiedź na pytanie - awans na małym czy większym samolocie wcale nie jest taka oczywista!

No dobrze, a teraz jak w to się wpasowuje 787 wobec funkcjonowania 777 we flocie?
W QA - na 787 poszli początkowo ochotnicy z 777 plus "niedobitki" z A300, a dodatkowo na 787 poszła grupa pilotów z A320 - dla nich to niewątpliwie był awans!
W przypadku instruktorów - sytuacja wygląda inaczej - stopniowo na 787 przeszkalani są wszyscy TRI/TRE i będą (będziemy!) latali na obu typach, robili symulatory i całą instruktorską robotę, bo zgodnie z przepisami są to WARIANTY a nie inne typy. Do tej grupy maja dołączyć LI i być może (niektórzy) kapitanowie. Jak to sie rozwinie dalej? zobaczymy, ale przynajmniej jeszcze przez jakiś czas taki rodzaj latania przemiennie 777-787 NIE będzie dostępny dla FO. 

Ha - a co z A380?? Póki co - obsadę tego typu będą stanowili piloci z A340/330, ale jak to w firmach lotniczych - wszystko zależy od potrzeb, więc nigdy nic nie wiadomo...

Napisz do Nas!


Liczba wizytZobacz Księgę Gości

Odwiedziłeś Nas? Masz Uwagi? Będzie Nam miło jeśli dopiszesz się do Księgi Gości


Locations of visitors to this page
Pisz swój dziennik w Internecie
Blog należy do Syndykatu Blox.pl